XLifter je moje srdcovka. Jedná se o gadget pro majitele vozů Land Rover, který přidává vzduchovému podvozku jejich vozidla nové funkce – umí například auto nivelizovat do vodorovna, což ocení všichni, kdo chtějí při overlanding expedicích v autě spát a nemít hlavu z kopce.

Práce pro XLifter je výzva po všech stránkách – kromě loga a webu bylo potřeba navrhnout User Interface jak pro lowres OLED display hardwarového ovladače, tak vytuněný hires UI design pro mobilní aplikaci iOSAndroid.

Při tvorbě e-shopu jsme se zadavatelem vytěžili z WordPressu v kombinaci s WooCommerceDivi asi maximum, které se z tohoto open source CMS dá vykutat.

„Honza Tippman. Tipoš. Kamarád a kolega. Srdcař, když se nadchne. On vůbec není grafický designér. On je grafický architekt s totálně celistvým přístupem, který má mimo jiné zmáklý design.

Přišel jsem za ním s nápadem a on věděl, jak to má smysluplně vypadat na konci, zatímco já viděl mlhu. A to nemluvím o webu, mluvím o celku, identitě, která se prolíná od precizního designu webu přes promo materiály, mobilní appku, až po návrh smysluplného UX na malém černobílém displeji, vyžadující hluboký vhled do vašeho produktu a absolutní minimalismus. Kdo tohle dneska dá?

Bacha na spolupráci s ním. Budete se trápit. Nebudete chápat proč se tak dlouho diskutuje o nevýznamném detailu. Budete se hádat. Pochopíte že písmeno „X“ má nekonečno tvarů a možností jak na vás působí. Budete chrlit nápady, váš produkt je přece nejlepší… a Honza vám to seškrtá pohledem uživatele. Naučíte se odložit svoje ego stranou.

A až konečně pochopíte, že na detailu opravdu záleží, akceptujete, že s tím „designem“ bude hodně práce, tak zjistíte, že nejlepší je stáhnout se trochu do pozadí a dát Honzovi úplně volné ruce a důvěru. A to je přesně to, co potřebuje. A pak už jen koukáte kam to letí, úsměv na tváři, protože tohle boží a tamto vás nenapadlo a aha jasně super!

Honzova designová identita napříč vaší snahou vdechne produktu život a vydláždí Vám cestu skvělé komunikace se zákazníky. Tahle spolupráce byla, a stále je, radost. A taky se přitom dost naučíte. Nechoďte za Honzou s exaktním zadáním. Jděte za ním s vizí a očekáváním organické spolupráce – a když odmakáte Vaši část – bude to boží.“

Jan Staněk
podnikatel, cestovatel, dobrodruh
XLifter